overlay

SAĞLIKLI YAŞAM DURAĞI PROJESİ PROTOKOLLERİ İMZALANDI.

SAĞLIKLI YAŞAM DURAĞI PROJESİ PROTOKOLLERİ İMZALANDI.

Ekim Ayı Meme Kanseri Farkındalık Ayı olması sebebiyle her yıl etkinlikler düzenlenmekte ve vatandaşlarımızın farkındalığının arttırılması hedeflenmektedir. Bu yıl her yıldan farklı olarak COVİD_19 Pandemisi nedeniyle içinde bulunduğumuz duruma uygun etkinlikler gerçekleştirilmektedir.

Sağlıklı Yaşam Durağı Projesi vatandaşlarımızın meme kanseri ve diğer kanser hastalıkları hakkında bilinç kazanması, Bakanlığımızca sunulan erken teşhis imkânlarının öğretilmesi amacıyla Yalova, Çınarcık, Çiftlikköy, Termal ve Tavşanlı Belediyeleri ile protokol imzalanarak toplu taşıma araçlarına ait durakların bilgilendirme afişleri ile donatılması sağlanmıştır.

Bu proje ile KETEM’e erken teşhis için yapılan taramalara başvuruların arttırılması, vatandaşlarımızda kanser farkındalığı oluşturulması ve yerel yönetimlerle işbirliği içerisinde sağlıklı yaşamın sürdürülebilmesi, ortak projeler üretilmesi hedeflenmiştir.

2020 yılı Ocak ayından bugüne KETEM ve Aile Hekimliklerine başvuru yapan 1075 kişiye mamografi çekilmiş, şüpheli görülen 196 kişi ileri tetkik amacıyla hastanelere yönlendirilmiş ve 12 kişiye meme kanseri teşhisi koyulmuştur.1008 kişiye rahim ağzı kanseri taraması olan HPV_DNA (smear) testi yapılmış ve 98 kişi hastaneye yönlendirilmiş ve  2 kişiye rahim ağzı kanseri teşhisi koyulmuştur. 1538 kişiye kolon kanseri taraması testi yapılmıştır.

Bu testler sonucunda koyulan erken dönem kanser tanıları büyük ölçüde kişinin hastalığı yenmesi ile sonuçlanmaktadır. Aile Hekimlikleri ve KETEM’e yapılacak başvurular ve tetkikler tamamen ücretsiz olup tüm vatandaşlarımıza yaşına ve sağlık durumuna uygun taramalar bekletilmeden yapılmaktadır.