Sigarayı Bırakma Kampanyası
05 Mayıs 2021


Bağımlılıkla Mücadele Yüksek Kurulu’nun (BMYK) 26.01.2021 tarihinde yapılan toplantısında 2021 yılında tüm kesimlerin katılımıyla “Bağımlılıkla Mücadele Seferberliği” başlatılması kararı alınmıştır.  Bununla birlikte Koronavirüs Pandemisini yaşadığımız şu günlerde tütün ürünü kullanımının zararları ve bırakmanın gerekliliği bir kez daha ortaya çıkmıştır.

Tütün kullanımını en aza indirmek ve pasif etkilenimi önlemek amacıyla Mayıs 2021 itibarıyla "BAŞARABİLİRSİN" teması ile sigarayı bırakma kampanyası hayata geçirilmiştir. Bu kapsamda sigarayı bırakmak isteyen kişilerin kampanyaya katılmaları için https://alo171.saglik.gov.tr/  sitesinde yer alan "BAŞARABİLİRSİN" butonu üzerinden ulaşılabilen kampanya katılım formunu doldurmaları gerekmektedir. Formu dolduran kişilerin sigara bırakma polikliniği randevuları müdürlüğümüzce planlanacak olup, sigara bırakma tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz temin edilecektir. Bununla birlikte sigarayı bırakmak isteyenlere internet üzerinden (zoom,meeting vb.) tütün ürünü kullanımının zararları ve bırakma yöntemleri konusunda seminer verilecektir.

Kampanya kapsamında sigarayı bırakan kişilere ilki 31 Mayıs Tütünsüz Bir Dünya Günü'nde olmak üzere her ayın son gününde düzenlenecek etkinlikte başarı belgesi verilecektir.