OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARDA İŞİTME TARAMA PROGRAMI
02 Kasım 2023

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARDA İŞİTME TARAMA PROGRAMI
     Ülkemizde çocukluk çağında sık görülen sağlık sorunlarının erken tanınması ve gerekli tedavilerin sağlanabilmesi amacıyla çeşitli tarama programları yürütülmektedir. Yeni Doğan İşitme Tarama Programından sonra Sağlık Bakanlığımız tarafından 2015 yılında Okul Çağı Çocuklarda İşitme Tarama Programı faaliyete geçirilmiştir. Program kapsamında okul çağı çocuklarında sık görülen işitme kayıplarının erken tanısına yönelik ilköğretim birinci sınıf öğrencileri tarama kapsamına alınmıştır. Bu kapsamda ilimizde İşitme Tarama Programı kapsamında tüm ilkokullarda eğitim gören birinci sınıf öğrencilerine odyometri cihazı kullanılarak işitme testleri uygulanmaktadır. Yapılan tarama ile işitme sorunu tespit edilen çocuklar ilimizde görev yapan Kulak Burun Boğaz uzmanına randevuları alınarak yönlendirilmekte, gerekli tedavi ve takipleri yapılmaktadır.
     Yalova’da 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılında il merkezi ve ilçelerde ilkokul 1. sınıf öğrencilerine yapılan işitme taramalarında toplamda 6206 çocuğa ulaşılmış, bu çocuklardan 514’ü hastaneye sevk edilmiş ve yapılan uzman muayenesi sonucunda 2 çocukta işitme kaybı tespit edilerek tedavilerine başlanmıştır.
     2023-2024 yılı taramaları eğitim öğretim yılının başlamasına müteakip Ekim 2023 itibariyle başlatılmış olup taramalar devam etmektedir.

OKUL.jpg